Skriv ut

Lärare i Mölndal lär nytt

Postat i Lästips

I Mölndal får elever i åk 1, 4  och 7 en iPad eller en dator. Sjuorna får var sin, medan ettor och fyror får dela en på två elever.  Lärarnas Nyheter

För att datorer och plattor ska komma till större nytta ger Mölndals Skoldatatek en serie utbildningar.

Se bilder och läs artikeln på Lärarnas Nyheter

 

Lägg till kommentar

Kommentarer  

 
#2 Britt Hansson 2012-06-18 11:46
Hej Anneli!
En iPad är bra för att den är så enkel att ha med sig. Det finns flera bra appar för att få text uppläst. Se under fliken Verktyg - Appar med möjligheter.
Det som saknas är bra rättstavningsap par.
Till datorer finns StavaRex och SpellRight. Kanske kommer de snart till plattor och telefoner, men de finns inte nu.

Frågan är vad DU behöver. Är det uppläsning av texter här och där, eller skriver du mycket och tycker att det är svårt att stava rätt.

Det är ju skillnad på priset. För en talsyntes får du betala mer än 1000 kr till Mac. Har du en iPhone eller iPad kostar det mindre än 30 för att få talsynte med bra svensk röst.
Den har ju också funktion Tala markering, som är gratis och snabb att ta till. Aktiveras i Inställningar-A llmänt-Hjälpmed el-Tala markering.
Sen markerar text och väljer alterrnativet Tala.
Jag använder mig ofta av den funktionen i iPhone tex när det är mörkt, eller när jag är ute på promenad.

Sen är det naturligtvis bokläsningen som är så mycket enklare med iPad/iPhone. Där har du gratisläsaren DaisyReader som läser talböcker i daisyformat. Dessa har du ju rätt att få låna eftersom du är dyslektiker.

Alltså det är svårt att säga vad du ska satsa på.
Kanske en iPhone i kombination med en dator vore bra.
 
 
#1 Anneli berg 2012-06-14 13:58
Är det bättre med iPad än Mac om man är dyslektiker ? Tänker att det finns ju fler appar att tillgå.
 
Skoldatatek.se är en gemensam webbplats
för Sveriges Skoldatatek
webbansvarig: Britt Hansson, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.